Chichén Itzá

Dědictví mayské kultury

Vydáte-li se na dovolenou do Mexika a navštívíte poloostrov Yucatán, nesmíte zapomenout navštívit starobylé mayské město Chichén Itzá, odkud na Vás dýchne kultura původních obyvatel Mexika.

Město pochází z dob 600-1500 našeho letopočtu a roku 2007 patří k novodobým sedmi divům světa. Celému městu dominuje pyramida, která byla zasvěcena bohu Kukulkánovi, proto se tato pyramida nazývá Chrámem Kukulkána.

Kukulkánova pyramida

Kukulkánova pyramida ve měste Chichén Itzá
Kukulkán, se znakem hada, je hlavní mayský bůh a vládne slunci a nebesům. Na všech čtyř stranách pyramidy jsou vybudována schodiště, které dohromady spojuje vrchní stupínek. Každá strana má 91 schodů a spolu s posledním stupínkem dává součet 365, počet dnů v roce. Na vrcholek se však možná nedostanete. Při jarní a podzimní rovnodennosti je pyramida osvícena tak, že vypadá, jakoby se po pyramidě plazil had a symbolizuje tak hlavního boha Kukulkána. Přečtěte si více o Kukulkánově pyramidě.

Kalendář, který Mayové používali, měl 18 měsíců po 20 dnech, k čemuž bylo připočítáno ještě 5 dní navíc. Součet 365 symbolizuje počet schodů na Kulkánově pyramidě, ale také počet kalendářních dnů.

Mayské studny

Vydáte-li se na Yucatán, určitě si všimnete, že zde není žádná povrchová voda. Z tohoto důvodu udržovali Mayové studny, tzv. cenote, které udržovali jako zásobárny pitné vody. Pod Yucatánem je totiž dostatek podzemní pitné vody.

Cenote vznikají zatopením jeskyň podzemní vodou. Tyto zásobárny vody poté mají různé stáří a ty nejstarší jsou plně otevřené a přístupné tak například pro koupání.

Pelota

Další dominantou města je hřiště, kde se hrála mayská hra Pelota, při níž se uctívalo slunce. Cílem hry bylo dostat míč do obruče.

Jedno družstvo vždy bylo po hře popraveno, dodnes se však neví, jestli bylo popraveno družstvo, které prohrálo nebo to, které vyhrálo. Mayové totiž brali obětování jako poctu, proto mohlo být popraveno i družstvo, které vyhrálo.

Další památky Chichén Itzá

Mezi další lákadla tohoto města patří například observatoř, odkud Mayové pozorovali hvězdy, nebo Chrám válečníku, o kterém se neví, k čemu byl používá.

Mayská observatoř v Chichén Itzá

Na obrázku mayská observatoř, která má tvar kopule.

Mayové

Mayové, původní obyvatelé, kteří obývali dnešní Mexiko a Střední Ameriku je národ, které spojovalo stejné etnikum. Přečtěte si více o mayské kultuře.